Przyszłość WIRON-u: Co Czeka Kredytobiorców?
Od ponad roku na rynku kredytów hipotecznych obowiązuje wskaźnik WIRON jako podstawa ustalania oprocentowania. Jednak coraz mniej prawdopodobne wydaje się, że WIRON utrzyma swoją pozycję jako wskaźnik referencyjny. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Reformy Wskaźników Referencyjnych
Reforma wskaźników referencyjnych w Polsce ma burzliwą historię. W 2022 roku WIRON został wybrany jako następca rodziny WIBOR. W przeciwieństwie do WIBOR-u, WIRON opiera się na rzeczywistych transakcjach jednodniowych, a nie na deklaracjach banków. Od początku 2023 roku banki mogły oferować produkty bazujące na WIRON-ie. W czerwcu 2023 roku ING Bank Śląski wprowadził pierwszy kredyt hipoteczny z oprocentowaniem opartym na WIRON 1M Stopa Składana.
Komplikacje i Przyszłość WIRON-u
Losy WIRON-u stały się jednak niepewne. Terminy zastąpienia WIBOR-u nowym wskaźnikiem zostały wydłużone, a przegląd kandydatów na wskaźnik referencyjny został wznowiony. Obecnie w konsultacjach publicznych rozważanych jest pięć kandydatów: WIRON, WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego), WRR (Warsaw Repo Rate) oraz dwa warianty WRR. Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, zapowiedział, że zwycięzcę poznamy w najbliższych miesiącach, choć nieoficjalne doniesienia sugerują, że WIRON nie jest faworytem.
Dostosowanie się Banków
Jeśli nowym wskaźnikiem referencyjnym zostanie inny indeks niż WIRON, zmiany czekają zarówno kredytobiorców z umowami opartymi na WIBOR, jak i klientów ING oraz Velo Banku, którzy mają umowy bazujące na WIRON-ie. Banki już przygotowują się na ewentualne zmiany. ING Bank Śląski analizuje dalsze kroki związane z kredytami hipotecznymi opartymi na WIRON-ie i wycofał promocyjne oferty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. W przypadku nowych umów korporacyjnych WIRON nie jest już stosowany.
Wpływ Zmian na Kredytobiorców
Zgodnie z Rozporządzeniem BMR, banki muszą poinformować konsumentów o zasadach postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego. Bez względu na to, czy zniknie WIBOR czy WIRON, umowy kredytowe zawierają załączniki opisujące możliwe scenariusze. Grzegorz Granda, ekspert finansowy z Expander Advisors, wyjaśnia, że najbardziej prawdopodobnym wariantem jest wyznaczenie wskaźnika zamiennego przez instytucje publiczne.
Przejście na inny wskaźnik może wpłynąć na oprocentowanie zobowiązania. Kredytobiorcy pytają, czy taka zmiana spowoduje skokowy wzrost rat. Aby zapobiec znacznej różnicy wartości między dotychczasowym a nowym wskaźnikiem, dopuszczalne jest wprowadzenie korekty (spread korygujący). Taka korekta, wyliczana jako mediana różnic z historycznych notowań, powinna teoretycznie neutralizować skutki zmiany wskaźnika dla kredytobiorcy. Jeśli nowy wskaźnik okaże się historycznie wyższy od WIRON-u, zastosowana zostanie ujemna korekta, aby nie generować negatywnych skutków dla kredytobiorców.